Menu
Facebook | FanPage
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy PROMYK
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi SPINAKER
SPINAKER - Szkoła Ćwiczeń
Szkoła Branżowa I Stopnia z Oddziałami Integracyjnymi SPINAKER
Licea Ogólnokształcące ATS
Policealne Szkoły dla Dorosłych ATS, ATSA i ATSM
Szkoła Przysposabiająca Do Pracy SPINAKER
Zakład Leczniczy SPINAKER Centrum Medyczne w Grudziądzu
Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe
Centrum Diagnozy i Rehabilitacji SPINAKER
Projekty dofinansowane z innych zewnętrznych źródeł finansowania
Projekty dofinansowane z EFS i EFRR
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna SPINAKER z Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu
Niepubliczny Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli EDU SPINAKER w Grudziądzu
SPINAKER dla Niepełnosprawnych Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna on-line
PFRON on-line
Przedszkola i żłobki
Przetargi | Zapytania Ofertowe | Inne
Efektywni w Spinakerze - edycja III
Stowarzyszenie SPINAKER
Niepełnosprawność
Harcerstwo
Platforma e-Learningowa
Działalność społeczna / Sport
o projekcie "Zmysły drogą do samodzielności a zarazem skuteczności w działaniu"


Projekt zakłada zwiększenie samodzielności 160 osób niepełnosprawnych w wieku d 3-25 lat, rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną, usprawnianie i wspieranie funkcjonowania tych osób w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach poprzez prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć. Osoby te poprzez wzrost samodzielności będą potrafiły radzić sobie w codziennym życiu na miarę swoich możliwości. Odpowiada on na problemy osób, które mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, komunikowaniu się z otoczeniem, a stan ten jest trudno zmienić w sposób konwencjonalny za pomocą standardowych metod. Projekt jest ofertą o unikalnym i innowacyjnym charakterze, ponieważ zakłada rozwijanie samodzielności poprzez zmysły. Jest ofertą skierowaną do grupy osób dotkniętych wielorakimi, często sprzężonymi problemami zdrowotnymi, prowadzącymi w efekcie do pogłębiającej się alienacji.

Bardzo często osoby niepełnosprawne mają problemy w komunikowaniu za pomocą słów, brak możliwości pisania za pomocą klasycznych narzędzi. Projekt wychodzi naprzeciw tym potrzebom, wykorzystując w terapii zmyły oraz nowoczesne technologie, specjalistyczny sprzęt a przede wszystkim naturalne metody oraz profesjonalną pomoc terapeutów. W/w problemy z dużym natężeniem dotyczą dzieci, jak również osób dorosłych. To wszystko powoduje ograniczenia i utrudnienia w rozwoju społecznym i osobistym, prowadząc do braku samodzielności w relacjach interpersonalnych i ogólnospołecznych. Projekt zakłada zastosowanie różnych formy wsparcia pozwalających na rozwój samodzielności i poprawę porozumiewania się poprzez wykorzystanie różnorodnych metod takich jak: Alpakoterapia, Integracja sensoryczna, biofeedback, terapię behawioralną, terapię logopedyczną, Alternatywne i Wspomagające Metody Komunikowania się (AAC), rehabilitację ruchową,terapię psychologiczną, hipoterapię, dogoterapię, terapię polisensoryczną oraz metodę krakowską. Dodatkowo powstanie portal internetowy oraz Ośrodek pomocy osobom niepełnosprawnym.

W realizacji tych metod główny nacisk położony zostanie na wykorzystanie narządów zmysłowych do poznawania świata. Formy te mają funkcjonować 5 dni w tygodniu przez 9 miesięcy. Z form terapii będą mogły skorzystać osoby o utrudnionym dostępie do form wsparcia. Projekt zakłada dojazd do osoby niepełnosprawnej lub dowiezienie jej na zajęcia. Skorzystają na tym osoby z najbardziej odległych terenów wiejskich. Ponadto powstanie portal internetowy, dzięki któremu możliwe będzie zapisanie się na daną formę. Obejmie wsparciem woj.kujawsko-pomorskie, warmińsko -mazurskie, pomorskie, mazowieckie.

Wykorzystanie zwierząt, terapia psychologiczna pełnić będą rolę wspomagającą w terapiach głównych. Każdy z 160 uczestników będzie mógł wziąć udział w czterech rodzajach terapii w zależności od potrzeb i możliwości.Rekrutacja i promocja odbywać się będzie na terenie czterech województw w równym zakresie.

Projekt realizowany jest w:
- Kujawsko-Pomorskie, Grudziądz, ul. Waryńskiego 102, siedziba stowarzyszenia
- Pomorskie, Kwidzyn, ul. Ogrodowa 2, Zespół Szkół Specjalnych
- Warmińsko-Mazurskie, Iława, ul. Kasprowicza 3, Przedszkole Miejskie na 2 Integracyjne,
- Mazowieckie, Płock, ul. Jana Pawła II 30, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna "Czarodziejski Ogród"

Rekrutacja uczestników ma charakter otwarty, chęć udziału w projekcie można zgłaszać w siedzibie stowarzyszenia do dnia 10.05.2018 r. do godziny 10:00 osobiście, drogą pocztową (decyduje data wpływu) lub e-mail'em na adres: info@edukacja.grudziadz.com